Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rezygnacja z funduszu socjalnego nie zawsze jest skuteczna

04 marca 2021 | Kadry i Płace | Grzegorz Orłowski

W zakładzie pracy, który posiada regulamin wynagradzania, a nie działa w nim związek zawodowy, do rezygnacji z tworzenia funduszu socjalnego lub zmniejszenia odpisów wymagana jest zgoda reprezentanta załogi.

Pracodawca samodzielnie zarówno wydaje, jak i zmienia regulamin wynagradzania pod warunkiem, że nie działa u niego zakładowa organizacja związkowa. Jeżeli działa, musi z nią współpracować. Monopol związkowy na uczestnictwo w procesie stanowienia tego aktu doznaje jednak wyjątku. Jest to szczególny wymóg, o którym nie wszyscy „nieuzwiązkowieni" pracodawcy, powodowani często pilną koniecznością obniżenia kosztów, pamiętają. Chodzi o rezygnację z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub zmniejszenie wysokości odpisu na ten fundusz.

Konieczny zapis...

Ustawa z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1070 ze zm.; dalej: ustawa o zfśs) daje pracodawcom obowiązanym do tworzenia tego funduszu prawo do dowolnego kształtowania wysokości odpisu, a nawet rezygnacji z jego naliczania (art. 4). Miejscem, gdzie można tego dokonać, jest układ zbiorowy pracy, a jeśli pracownicy nie są objęci układem – czyli w ogromnej większości przypadków – jest to regulamin wynagradzania.

Stosowny zapis w układzie lub regulaminie jest zatem warunkiem...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11903

Wydanie: 11903

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament